Historia i leczenie

Łukasz Cabaj

Łukasz walczy z wrodzoną łamliwością kości (typ V) OSTEOGENESIS IMPERFECTA. Jest to choroba genetyczna, która objawia się kruchością kości. Chłopiec ma za sobą 39 złamań, w tym 13 złamań kręgosłupa. Jego kręgosłup jest tak kruchy, że zwykłe kichnięcie powoduje złamanie kręgłow, które obniżają się i wzajemnie się miażdżą.

Do tego następuje rotacja kręgosłupa – okręcanie kręgosłupa w około własnej osi (35%), co powoduje deformację miednicy. Gorset, w który Łukaszek został zaopatrzony, jest za mały, deformuje całą jego postawę. Niestety, zdjęcie gorsetu jest niemożliwe, bo kręgosłup po prostu rozsypie się. Przy tej chorobie występuje deformacja obu podudzi, tzw. szablowatość (przodowygięcie) kończyn dolnych, przeprosty kończyn górnych, deformacja żeber i całego szkieletu. Tak liczne unieruchomienia, wynikające ze złamań kręgosłupa, przyczyniły się do zaniku mięśni kręgosłupa i kończyn powodując zaburzony metabolizm tkanki kostnej. Chłopiec wymaga stałej 24-godzinnej opieki, ponieważ w każdym momencie – pomimo założonego gorsetu – może dojść do kolejnego złamania kręgosłupa nawet przez zwykłe kichnięcie. Łukaszek jest już dzieckiem leżąco – siedzącym, porusza się na wózku, nie jest już w stanie chodzić samodzielnie.

Pomimo tej choroby…

Łukaszek wierzy, że będzie zdrowy… że spełni swoje marzenie: “Pobiegnę po murawie z Kubą Błaszczykowskim, a Łukasz Fabiański będzie stał na bramce, a ja będę strzelał gola!!!”

I na te słowa, które wypowiedział Łukasz w Programie pani Elżbiety Jaworowicz (01.12.2016), zareagował pan Kuba Błaszczykowski. Postanowił spełnić marzenie Łukaszka i przysłał po chłopca tranposrt medyczny, który w asyście lekarzy dotransportował młodego kibica na murawę boiska w Częstochowie (27.12.2016). Tam, jako gość honorowy, rozpoczął razem z panem Kubą mecz pomiędzy piłkarzami, a aktorami, zorganizowany przez Fundację Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski. Historia choroby Łukasza została nagłośniona poprzez media, radio i telewizję. Do akcji pomocy ruszył ponownie program Pani Elżbiety Jaworowicz oraz Caritas Polska. Widzowie mieli możliwość wysłać płatnego SMSa na rzecz Łukaszka na hasło “KRUCHY”. Do akcji włączył się również Teleekspres, telewizja Polsat, telewizja TVN24, Panorama Gdańska, a także Radio Gdańsk, które nieustannie wspiera nas w zbiórce funduszy.

Fundacja prowadzi nagłośnioną zbiórkę plastikowych nakrętek. Po otrzymaniu zgody z Ministerstwa Cyfryzacji uruchomiliśmy zbiórkę do puszek charytatywnych. Akcja prowadzona jest w całej Polsce, a nade wszystko na Pomorzu. Począwszy od Trójmiasta, Redę, po Bydgoszcz, Warszawę oraz Kraków. Do akcji pomocy Łukaszowi włączyła się Fundacja Konrada Gacy “Dlaczego”. W walce o powrót do zdrowie wspiera nas Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak oraz pan Kuba Błaszczykowski.

Przejdź do aktualności

Leczenie

Leczenie Łukasza zaplanowano w Klinice w Omaha, która jednak ze względu na pogarszający się stan zdrowia młodego kibica, przekierowała chłopca do Kliniki w Filadelfii. Tam rozpocznie się kompleksowe leczenie, począwszy od kliniki genetyki, poprzez klinikę wrodzonej łamliwości kości (wzmacniamy i odbudowujemy kości), klinikę chorób metabolicznych (osteopenia, nie przyswajanie budulców kości), neurologię (aktywna padaczka, która jest dla niego zabójcza, każdy atak powoduje złamanie kręgosłupa z narażeniem uszkodzenia rdzenia kręgowego) i ortopedię – przed Łukaszem bardzo poważna i skomplikowana operacja kręgosłupa, która ma podnieść jego opuszczające się i miażdżące się wzajemnie kręgi, do tego długa rehabilitacja.

Czas pobytu dziecka w klinice przewidziany jest na okres 4 miesięcy.

Koszt leczenia kompleksowego oscyluje wokół kwoty 1 500 000,00 zł (miliona pięciuset tysięcy złotych).

Po jednym ze złamań kręgosłupa w 2016 r. chłopiec stracił kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi. Dla tak młodego chłopaka jest to wyjątkowo krępujące, ale wbrew wszystkiemu i wszystkim Łukasz wierzy, że wydrowieje, wierzy, bo przecież na murawie czeka na niego Kuba, mają przecież do rozegrania mecz!!!

Celem naszej Akcji jest ratowanie życia i kręgosłupa Łukasza Cabaj. Środki uzyskane ze zbiórki do puszek, ze zbiórki nakrętek oraz SMSów charytatywnych zostaną przeznaczone na leczenie Klinice w Filadelfii.

Dokonaj darowizny